Staff Who’s Who


 

Top

Leadership Team

Mrs Stott
Head Teacher

Miss Linsley
Deputy Head
Assessment, Inclusion, SENCO

Mrs Willis

Mrs Willis
Deputy Head
Early Years Foundation Stage, Out Of School Club
Reception Phase Leader

Mr Spink
Assistant Headteacher
KS1 Phase Leader and Behaviour/Pastoral Team Leader
Class Teacher Year 4

Mrs Johnston Assistant Headteacher Learning Lead, Arts and Partnerships Lead

Top

Phase Leaders

Mrs Willis
Deputy Head
Early Years Foundation Stage, Out Of School Club
Reception Phase Leader

Miss Cooke
KS1 Phase Leader
Year 2 Class Teacher

Mrs Turney
Lower KS2 Phase Leader
Year 4 Class Teacher

Miss Judge
Upper KS2 Phase Leader
Year 5 Class Teacher

Top

Nursery

Ms K Fraser
Class Teacher

Ms G Robottom
Teaching Assistant

Ms M Akoto
Teaching Assistant

Ms J Holmes
Teaching Assistant

Sharon Bah
Teaching Assistant
Lunchtime Supervisor

Mrs P Rawson
Teaching Assistant

Mrs Fan
Teaching Assistant

Mrs A Ajith
Teaching Assistant

Ms H Morina
Teaching Assistant

Ms C Bramham
Teaching Assistant

Top

Reception

Mrs Willis
Deputy Head and Nursery Teacher

Mrs C Connelly
Class Teacher

Mr P Woolley
Class Teacher

Mrs D Shipley
Class Teacher

Miss P Thompson
Teaching Assistant

Ms L Archibald
Teaching Assistant

Ms G Robottom
Teaching Assistant

Mrs A Pridden
Teaching Assistant

Top

Year 1

Mr R Cosgrove
Class Teacher 1C

Ms H Miles
Class Teacher 1M

Ms T Edwards
Class Teacher 1E

Miss C Whitaker
Teaching Assistant

Mrs J Woodthorpe
Teaching Assistant

Mrs H Singh
1 to 1 Teaching Assistant

Top

Year 2

Miss C Cooke
Class Teacher 2C

Ms E Stewart
Class Teacher 2S

Mrs G Amblin
Class Teacher 2A

Mrs M Wong
Teaching Assistant

Mrs H Slater
Teaching Assistant

Mrs S Kurshid Khan
Teaching Assistant

Miss N Smith
1:1 SEN Teaching Assistant

Top

Year 3

Ms C Allison
Class Teacher 3A

Mrs H Lunt
Class Teacher 3L

Miss H Lucas
Class Teacher 3HL

Mrs V Wake
Teaching Assistant

Mrs S Sykes
Teaching Assistant

Mrs S Hirst
Teaching Assistant

Mrs K Reehal
Teaching Assistant

Keeley Gregson
1:1 SEN Teaching Assistant

Top

Year 4

Miss A Mason
Class Teacher 4SM (Tue-Fri)

Mr M Spink
Class Teacher 4SM (Mon)

Ms H Kallend
Class Teacher 4K

Mrs Turney
Class Teacher 4T

Miss N Cooper
Year 3/4 Additional Teacher

Mrs S Howard
Teaching Assistant

Top

Year 5

Miss Judge
Class Teacher 5JB

Mr M Butler
Class Teacher 5JB

Ms S Wright

Ms S Wright
Class Teacher 5W

Mr T Ogilvie
Teaching Assistant

Miss I Nwaesi
Teaching Assistant

Top

Year 6

Mr R Ash
Class Teacher 6A

Ms K Hall
Class Teacher 6H

Mr S Kay
Class Teacher 6K

Mrs L Bentley
Teaching Assistant

Top

Out of School Club

Morning

Mrs A Pridden
Play Leader (AM)

Ms M Akoto
Play Worker

Mr T Ogilvie
Play Worker

Miss H Morina
Play Worker

Ms K Mudhar
Play Worker (AM)

Michaela Chambers
OOSC Administration

Afternoon

Keeley Gregson
Play Leader (PM)

Miss U Panditharatne
Play Worker

Miss C Whitaker
Play Worker

Miss I Nwaesi
Play Worker

Mr M Cheseldine
Play Worker

Mrs E Noraei
Play Worker

Mrs K Atif Saleem
Play Worker (PM)

Top

Lunchtime Staff

Teaching Assistants have lunchtime duty responsibility, as well as the staff on this page.

Mrs L Lynch
Lunchtime Lead

Carol McGrady
Lunchtime Supervisor

Margaret Clark
Lunchtime Supervisor

Carole Schofield
Lunchtime Supervisor

Keeley Gregson
Lunchtime Supervisor

Sharon Bah
Lunchtime Supervisor

Mr B Gilfoyle
Lunchtime Supervisor

Mrs L Poole
Lunchtime Supervisor

Mrs A Longbottom
Lunchtime Supervisor

Mrs A Williams
Lunchtime Supervisor

Mr P Simmons
Kitchen Staff

Ms A Nurqual-Kadir
Kitchen Staff

Mrs V Vranesevic
Kitchen Staff

Ms V Shaimany
Kitchen Staff

Mrs G Pinder
Kitchen Staff

Top

Admin Team

Rebecca Healey
Office Manager

Sara Arthur
Finance Officer

Carole Schofield
Administrator

Sarah Clark
Front Desk

Top

Pastoral Team

Sarah Cattrall
Behaviour Mentor based in UKS2

Mrs R Burrows
Behaviour Support Worker based in LKS2

Emma Brown
School Counsellor (Mon, Wed-Fri)

Mrs J Price
Attendance Officer (daily until 1.30pm)

Mrs K Colea
Progress and Welfare Coach KS1
Forest School Lead

Top

Other Staff

Yvonne Dyal
HR Manager and Premises Lead

Denise Glazer
Bursar (Monday, Wednesday, Thursday)

Helen Whiteley
Librarian

Miss S Girt
Additional Teacher – Y1 and Y2 Tues-Thurs

Mr D Moore
Teacher for Lexia, Philosophy for children (Tues, Wed)

Mr B Gilfoyle
Premises Assistant

Ms L Horsley
Premises assistant

Miss F Odame
Facilities Assistant

Paul Magnall
Computing Development

Mr T Ogilvie
IT Support

Datacable Ltd
IT technical support